Dodano: 10 marca 2015 | Wyświetlono: 2043 razy | 0 Komentarzy |
Szef firmy Apple, Tim Cook, przedstawił w San Francisco długo oczekiwany "inteligentny zegarek" Apple Watch, który do sklepów ma trafić w kwietniu. Analitycy zastanawiają się, czy wersja Apple'a ożywi wciąż dość niemrawy rynek tych produktów.
Associated Press zwraca uwagę, że podobny sceptycyzm panował, kiedy w 2010 roku Apple zaprezentował swego iPada. Wtedy sceptycyzm okazał się zupełnie nieuzasadniony - Apple sprzedał już miliony tych urządzeń, a ich popularność wstrząsnęła rynkiem komputerów osobistych. Tim Cook nazywa Apple Watch rewolucyjnym urządzeniem.
Cook podkreślił, że z Apple Watch "operując z nadgarstka" można będzie: telefonować, czytać maile, odtwarzać muzykę, zdalnie otworzyć drzwi garażu, sterować urządzeniami w inteligentnym domu itp. Aplikacji na pierwszy inteligentny zegarek Apple'a powstają już tysiące. W listopadzie firma udostępniła środowisko deweloperskie WatchKit i od tego czasu napisano kilka tysięcy aplikacji, m.in. klienta WeeChat, linii lotniczych, sieci hotelarskich czy przewoźnika Uber. Apple Watch nie będzie miał bezpośredniego dostępu do internetu, zapewni go iPhone, z którym inteligentny zegarek będzie współpracował.
Specjalna aplikacja da nam kontrolę nad treningami poprawiającymi sprawność fizyczną, monitorując aktywność użytkownika, pozwala m.in. na dobór odpowiednich ćwiczeń i diety. Cook powiedział, że z Apple Watch będzie się miało "trenera na nadgarstku". Supermodelka Christy Turlington Burns ogłosiła, że Apple Watch będzie jej pomagał w przygotowaniach do maratonu londyńskiego.
Apple Watch może odbierać wszystkie powiadomienia dostępne na iPhone'ie, łącznie z wiadomościami z portali społecznościowych i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Dzięki aplikacji Apple Pay urządzenie to będzie można wykorzystać do płatności mobilnych. Nadejście wiadomości Apple Watch zasygnalizuje użytkownikowi puknięciem w nadgarstek. Akumulator powinien zapewnić funkcjonowanie inteligentnego zegarka przez 18 godzin, po czym potrzebne będzie ponowne naładowanie.
Przyjmowanie zamówień na Apple Watch rozpocznie się 10 kwietnia. od 24 kwietnia Apple Watch będzie już dostępny w USA, Kanadzie, W. Brytanii, w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu, w Australii, Japonii, we Francji i w Niemczech.
Zaprezentowano trzy wersje pierwszego inteligentnego zegarka. Apple Watch można będzie kupić już od 349 dolarów i od 10 tys. dolarów za limitowaną edycję, z kopertą z 18-karatowego złota.
Zanim doszło do prezentacji powszechnie oczekiwanego inteligentnego zegarka, zapowiedziano nowego, cienkiego MacBooka. Ten notebook będzie miał tylko 13,1 mm grubości, ok. jednej czwartej mniej niż obecny MacBook Air, i zostanie wyposażony w wyświetlacz Retina o znacznie większej rozdzielczości. Akumulator, który będzie montowany w nowym notebooku, ma zapewnić energię elektryczną na cały dzień.
McBook zbudowany jest według architektury Unibody, co pozwoliło usunąć wentylatory, zmniejszyć płytę główną o 67 procent i powiększyć powierzchnię przeznaczoną na akumulator o 35 procent. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core M o taktowaniu od 1,3 do 2,9 GHz, ma 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 GB oraz jedno uniwersalne gniazdo, odpowiadające za komunikację oraz zasilanie komputera - USB-C. Wyposażono go w udoskonaloną klawiaturę z lepiej reagującymi na nacisk klawiszami oraz z touchpadem rozpoznającym siłę nacisku palca. Nowy MacBook ma interfejs Wi-Fi w standardzie A/C oraz Bluetooth w wersji 4.0. Komputer dostępny będzie w kolorach odpowiadających iPhone'om - srebrnym, szarym i złotym. Za najtańszy model będzie trzeba zapłacić 1299 dolarów.
W San Francisco Apple poinformował też o obniżeniu cen swojego odtwarzacza multimedialnego Apple TV - z 99 do 69 dolarów. Tego samego dnia sieć HBO ogłosiła, że w kwietniu uruchamia usługę streamingową swego kanału HBO NOW i że będzie ona dostępna wyłącznie na urządzeniach Apple'a.
Poinformowano o rozszerzeniu usługi płatności mobilnej Apple Pay na 2,5 tys. banków; liczba placówek handlowych w USA akceptujących Apple Pay wzrosła do prawie 700 tysięcy.
Wkładem w rozwój medycyny ma być zestaw narzędzi software'owych, ResearchKit, pomagających w tworzeniu aplikacji na potrzeby testów klinicznych.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.