Dodano: 02 września 2015 | Wyświetlono: 1903 razy | 0 Komentarzy |
Rolnicy z Powiatu Myszkowskiego świętowali na Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które odbyły się w Koziegłowach. W imprezie uczestniczyli goście ze wszystkich gmin Powiatu, jak również osoby reprezentujące najwyższe władze kraju oraz sąsiednie jednostki administracyjne i społeczności lokalne. Organizatorem Dożynek było Starostwo Powiatowe w Myszkowie i Gmina Koziegłowy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Promocji Kultury.
Dożynki to szczególna uroczystość, której początki sięgają w odległą przeszłość, a niezwykła atmosfera i koloryt imprezy wynikają z głębokiego przywiązania rolników do ludowego dziedzictwa. Święto Plonów honoruje trud pracy rolnika i przypomina całemu społeczeństwu o tym, że jedzenie nie rośnie po prostu na półkach sklepowych, ale jest wynikiem skomplikowanego łańcucha działań, którego pierwszym, ale ogromnie ważnym ogniwem są właśnie gospodarstwa rolne, znajdujące się w rękach takich ludzi jak nasi rolnicy. Stąd święto to przynosi radość i nadzieję na przyszły rok.
Zanim rozpoczęły się uroczystości, w Kościele pw. św. Marii Magdaleny odbyła się, zgodnie z nakazem tradycji, msza święta w intencji rolników i rolnictwa. Zaraz później, uczestnicy zgromadzili się przed gmachem świątyni. Tam uformował się barwny korowód, który podążył w kierunku terenu przy MGOPK, gdzie miały rozpocząć się główne uroczystości.
Pochód otwierało dwóch jeźdźców, za którymi jechały bryczki z gospodarzami i zaproszonymi gośćmi, dalej postępowała Orkiestra Dęta z Koziegłów, poczty sztandarowe, koła gospodyń wiejskich i mieszkańcy. Po dotarciu do sceny, uczestnicy imprezy zajęli przypisane im miejsca.
Tymczasem na scenie pojawiły się działające na terenie Powiatu Myszkowskiego koła łowieckie, które przygotowały dla wszystkich smakowity prezent w postaci upolowanego przez myśliwych i przyrządzonego specjalnie na tę okazję dzika. Przy dźwiękach sygnałów myśliwskich dzika zaprezentowały koła: KŁ Szarak z Myszkowa, KŁ Jeleń z Będzina, KŁ Bekas z Poraja, KŁ Cietrzew z Katowic, KŁ Orle Gniazdo w Myszkowa, KŁ Dublet z Myszkowa, KŁ Dzik z Gliwic.
Jako pierwszy nagrodzony został Grzegorz Rudawski, rolnik z Poraja, który na wniosek Wójta Łukasza Stachery otrzymał Odznakę Zasłużony dla Rolnictwa, nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę wręczyli Wicestarosta Anna Socha-Korendo i Wójt Łukasz Stachera.
Następnie przyszedł czas na uważaną przez wielu najważniejszą i centralną część uroczystości dożynkowych, czyli – wręczenie wieńców. Jak co roku, koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze przygotowały przepiękne i pomysłowe wieńce, które przekazane zostały w ręce przedstawicieli Parlamentu, samorządu powiatowego i gminnego.
Wieńce przygotowały: KGW Nowowsianki, KGW Winowno, KGW Cynków, KGW Krusin, KGW Lgota Mokrzesz, KGW Markowice, KGW Mzyki, KGW Lgota Górna, KGW Wojsławice, KGW Sokolniki, KGW Niegowa, KGW Tomiszowice, KGW Malwy, KGW Choronianki, ZŚ Kłos z Jaworznika, ZŚ Wysoczanki, ZŚ Kalina, ZŚ Ostrówiolinki, ZŚ Lira, KGW Mysłów, KGW Koziegłówki, KGW Stara Huta, KGW Gniazdów, KGW Koziegłowy, KGW Rzeniszów, KGW Pustkowie Lgockie, Kółko Rolnicze Lgota Mokrzesz.
Oficjalne uroczystości na tym punkcie dobiegły końca i zaczęła się część artystyczna. Rozpoczęły się występy ludowe, w których prym wiodły wymienione wyżej koła gospodyń wiejskich i zespoły śpiewacze. To bardzo miła i przez wszystkich lubiana część dożynek, w której do głosu dochodzi kultura ludowa z całym swoim dziedzictwem. Koła zaprezentowały szereg popularnych pieśni i przyśpiewek, a także własnych kompozycji odwołujących się do spraw lokalnych i bieżących wydarzeń.
Warto dodać, że podczas Dożynek osoby zainteresowane miały możliwość zapoznać się z prezentacjami instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa, odwiedzić stoiska z wyrobami regionalnymi i zażyć atrakcji w lunaparku „Franko”.
Dożynki Powiatowo-Gminne 2015 okazały się bardzo udaną i pełną kolorytu imprezą. Od samego rana dopisywała wspaniała pogoda. Goście mogli skorzystać z wielu atrakcji, a występy artystyczne okazały się znakomite. Tegoroczne podsumowanie plonów z pewnością nie zostanie zapomniane.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.