Jak co roku w Starostwie Powiatowym w Myszkowie odbywa się trzytygodniowe badanie, którego celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.
W tym roku do kwalifikacji przystąpiło 410 osób w tym 9 kobiet (rocznik’98).
Każda zbadana osoba otrzymuje książeczkę w której zapisana jest przydzielona kategoria zdolności do służby wojskowej. Kwalifikacja służy także poszerzeniu wiedzy na temat obronności kraju, a niejednokrotnie wpływa na podjęcie przez młodych ludzi decyzji o własnej drodze życiowej. Młodzież ma okazję zapoznać się z materiałami multimedialnymi z zakresu wojskowości i lepiej zrozumieć ideę obronności.
A oto kategorie, które przyznaje Komisja.
• kategoria zdolności „A”, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej - oznacza, że osoba może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej, zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie).
• kategoria zdolności „B”, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej - oznacza to, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej, w okresie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej;
• kategoria zdolności „D”, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju – oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy;
• kategoria zdolności „E”, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny.
Osoby, które poddały się kwalifikacji wojskowej, z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia komisji lekarskiej (po 14 dniach od daty wydania) zostaną przeniesione do rezerwy, co oznacza, że będą miały uregulowany stosunek w zakresie powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.