Dodano: 18 lutego 2015 | Wyświetlono: 1728 razy | 0 Komentarzy |
Fundusze Europejskie na badania i rozwój będą głównie wspierały naukowców współpracujących z firmami. Wsparcie infrastruktury badawczej zostanie ograniczone - zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O sposobach wydatkowania funduszy na naukę mówił wiceminister nauki Włodzisław Duch na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności.
W sumie w latach 2014-2020 Polska wyda na badania i innowacje około 11 miliardów euro. Z tego 8,6 mld euro będzie rozdysponowane w ramach Programu Inteligentny Rozwój (PO IR), a 2,5 mld euro poprzez programy regionalne (RPO). Te pieniądze mają być tak rozdysponowane, żeby przynosiły korzyści gospodarce i społeczeństwu oraz prowadziły do większej współpracy między nauką a biznesem.
W poprzednich latach Fundusze Europejskie finansowały w dużej mierze budowę infrastruktury badawczej. Teraz, jak zapowiedział wiceminister Duch, inwestycje w budynki i aparaturę będą ograniczane. Polska ma optymalnie wykorzystywać sprzęt i laboratoria powstałe dzięki dotacjom z lat 2007-2013.
Co więcej, nacisk zostanie położony na rozwój kadr sektora nauki, zwłaszcza w firmach.
Jak podkreślił wiceminister w centrach badawczo-rozwojowych firm pracować powinni np. kształceni w Polsce doktorzy. Zależy nam na tym, by znaleźli dobre miejsca pracy. To powinny być nie tylko miejsca pracy w uczelniach - mówił wiceminister Duch.
Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.