Dodano: 22 sierpnia 2016 | Wyświetlono: 1710 razy | 0 Komentarzy |
W kategorii Najlepsze Gospodarstwo Rolne – w konkursie bierze udział gospodarstwo Krystiana Pikuły z Mzurowa na terenie gminy Niegowa. Powierzchnia gospodarstwa, specjalizującego się zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej, to przeszło 40 ha gruntów ornych. Uprawą dominującą jest nie tylko rzepak ozimy, ale też zboża, takie jak: jęczmień, pszenica i pszenżyto. Ponadto gospodarstwo skupia się na hodowli bydła mlecznego.
Stan pogłowia przedstawia się następująco: krowy mleczne 14, jałówki hodowlane 10 szt., cielęta 8 szt. Co więcej pan Krystian jest tzw. „młodym rolnikiem”, bowiem w 2011 roku był beneficjentem działania „Premia dla Młodych Rolników” w ramach PROW (Programów Rozwojów Obszarów Wiejskich w latach 207-2013).
W kategorii Najlepszy Zakład Przetwórstwa Rolno-Spożywczego wyróżniona została, prowadzona od 1995 roku przez prezesa Romana Kurka, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Żarek, która obecnie zajmuje się produkcją chleba. Piekarnia prowadzi wypiek metodą tradycyjną na piecu RRK opalanym węglem. Każdy bochenek jest pieczołowicie przygotowywany i wsuwany na łopacie do pieca.
Wielkość wypieku to około 30 ton miesięcznie. Dominuje chleb mieszany, pszenno-żytni, wypiekany w blaszkach lub bezpośrednio na trzonie pieca. Obecnie firma współpracuje z dwoma dostawcami mąki. Wyroby piekarni można kupić na terenie Powiatu Myszkowskiego, a sprzedaż odbywa się zarówno w sieciach sklepowych, jak i – na terenach, gdzie nie ma sklepów – z samochodu.
Zakład powstał w 1907 r. Początkowo nosił nazwę - Stowarzyszenie Spożywcze Chrześcijańskie w Żarkach, a w roku 1919 została ona zmieniona na Chrześcijańskie Spółdzielcze Spożywców w Żarkach. W roku 1948 utworzono nazwę, która obowiązuje do dzisiaj.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 września w Akademii Polonijnej w Częstochowie.
Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.