Dziś imieniny obchodzi: Tomasz, Tomisław
21 grudnia 2024
Nowe dowody osobiste. Znika adres, ale obowiązek meldunkowy zostaje
Dodano: 17 lutego 2015 Wyświetlono: 2076 razy 0 Komentarzy

Od 1 marca wchodzą do użytku nowe dowody osobiste. Wśród zmian największe wątpliwości wzbudza usunięcie informacji o adresie zameldowania, zwłaszcza że obowiązek meldunkowy wciąż obowiązuje. Czy w związku z tym czekają nas problemy w bankach, na poczcie albo u notariusza?

Z nowych wzorów zniknie adres zameldowania, dzięki czemu - jak tłumaczy MSW - przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Do tej pory około 400 tys. osób rocznie było do tego zmuszonych z powodu zmiany adresu zameldowania. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie. Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich zamieszczanie w dowodzie osobistym nie jest konieczne – tłumaczy zmianę MSW.

Usunięcie danych adresowych ma być pierwszym krokiem w likwidacji obowiązku meldunkowego w Polsce. Jego zniesienie ma nastąpić jednak dopiero w styczniu 2016 roku. Wiele z urzędów wydaje się jednak zaskoczonych zmianą. Czy oznacza ona dla nas zamieszanie w urzędach, kolejki i problemy?

Ministerstwo zapewnia, że nie, gdyż dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL.

Problem z kredytem?

Co w sytuacji, kiedy będziemy chcieli wziąć kredyt w banku lub otworzyć konto? Jak zapewnia MSW, zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich.

Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.

Sprawdziliśmy to. Sprawę potwierdza Piotr Rutkowski, rzecznik mBanku, który zapewnia, że zmiany w dowodzie nie stanowią większego problemu, ale muszą dokładnie sprawdzić wszystkie procedury. Dotychczas banki informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjnym również czerpały z oświadczeń.

Część formalności w banku wciąż możemy załatwić na podstawie paszportu. To także dokument tożsamości, który nie zawiera informacji o adresie zameldowania. W przypadku dowodu bez danych adresowych procedura będzie podobna.

Jest to spore ułatwienie, bo po, wymagane do tej pory w niektórych urzędach, zaświadczenie o zameldowaniu trzeba było pójść z wnioskiem do Urzędu Miasta, zapłacić 17 złotych, a urzędnicy mieli ustawowe 7 dni na wystawienie takiego dokumentu.


Źródło: msw.gov.pl


Również brak zeskanowanego podpisu nie stanowi problemu dla banków. - Zbiór podpisów dostępny jest w systemie. Kasjerka nie sprawdza zgodności z tym widniejącym na dowodzie. Jego brak nie jest dla nas istotny – dowiadujemy się mBanku.

Sprawa u notariusza

Jednym z elementów aktu notarialnego – oprócz danych osobowych - jest adres miejsca zamieszkania. Prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania - potwierdzone własnoręcznym podpisem.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krajową Radę Notarialną. Jednak, jak poinformowała nas rzecznik KRN, Małgorzata Rakoca-Klesyk, nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska KRN. Najbliższa rada zbierze się w piątek i wówczas zostanie ono wypracowane.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, nie powinno być jednak większego problemu, gdyż notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego jest zobowiązany przede wszystkim potwierdzić tożsamość danej osoby – tak też wynika z treści ustawy o notariacie.

Bez względu na to, czy będziesz miał dowód z adresem zameldowania, czy bez, tożsamość zostanie potwierdzona. Na ogół wystarczy więc dokument z numerem PESEL i zdjęciem, gdyż tożsamości nie weryfikuje się przy pomocy danych adresowych. Ewentualny problem może się jednak pojawić, gdy w grę będą wchodzić doręczenia.

Co w takim razie z pocztą?

- Zgodnie z przepisami prawa pocztowego, adresat przesyłkę odbiera pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny, to jest tożsamy z adresem zameldowania adresata – zapewnia Kamila Supron-Kalinowska, rzecznik Poczty Polskiej.

Jeśli listonosz zostawi nam awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam, jak potwierdza Poczta Polska, potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu.

Aktualnie wiele osób bez problemu odbiera przesyłki pod adresem innym, niż ten, który znajduje się w dowodzie osobistym.

- Pracownicy Poczty Polskiej, przy wydawaniu przesyłek, już teraz weryfikują jedynie tożsamość adresata - imię i nazwisko – uspokaja Kamila Supron-Kalinowska.

Dowody tylko terminowe

Wszystkie dowody wydawane od 1 stycznia 2015 roku opatrzone będą datą ważności. Zgodnie z informacją Ministra Spraw Wewnętrznych dowód osobisty bezterminowy będzie zastąpiony dowodem osobistym terminowym. Dla osoby, która nie ukończyła piątego roku życia, dokument wydany  będzie na pięć lat. Natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny przez dziesięć lat.


Źródło: msw.gov.pl


Konieczne jest odnawianie wszystkich dowodów. Także osoby, które ukończyły 65 rok życia będą otrzymywały dokumenty terminowe. Data ważności dowodu osobistego to informacja jakiej wymagają banki, przewoźnicy jak i służby graniczne.

Do tej pory osoby legitymujące się bezterminowym dowodem miały problem na przykład z zablokowaniem dostępu do pieniędzy na koncie, bo nie były w stanie podać na żądanie banku terminu ważności swojego dokumentu osobistego.

Kłopoty z powodu braku daty mieli też podróżujący. Nie brakowało kuriozalnych sytuacji. Przykładowo brytyjskie służby graniczne nie chciały z tego powodu wpuścić na teren swojego kraju naszych obywateli legitymujących się takim dokumentem. Podania terminu ważności dokumentu wymagają też przy zakupie biletu tani przewoźnicy. W tym wypadku jednak nikt tego skrupulatnie nie sprawdzał i wystarczyło wpisać jakąkolwiek datę, o ile jest późniejsza niż data wylotu.

Obywatelstwo wpisane w dowód

W dowodach osobistych wydawanych od marca 2015 r. nową informacją zawieraną w dokumencie będzie określenie obywatelstwa.

W nowych dowodach będzie dodatkowa rubryka obywatelstwo. Okazuje się, ze nie wszystkie służby graniczne rozpoznawały oznaczenia na dotychczasowych dowodach i nie zawsze potrafiły jednoznacznie stwierdzić jakiego jesteśmy obywatelstwa. Wpisanie tego powinno ułatwić identyfikację. Wytyczne do zdjęcia będą takie same, jak w przypadku zdjęcia do paszportów.


Źródło: msw.gov.pl

Kto musi wymienić dowód?

Wymiana dowodu nie jest konieczna, dopóki nasz obecny dokument jest ważny. Problem w tym, że ważność zachowają też dokumenty wydane bezterminowo. Nie będzie więc konieczności ich wymiany, a stare problemy wciąż nie zostaną rozwiązane.

MSW przypomina jednak, że dowody osobiste wydawane są bez konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat, dlatego warto skorzystać z okazji i wymienić dokument. Zachętą może być też to, że sami zdecydujemy, czy chcemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego tradycyjnie (w urzędzie gminy) czy online. Sami wybierzemy również urząd, w którym zechcemy wyrobić nowy dowód.

Zgodnie z ustawą z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, wymiana dowodu osobistego nastąpić może tylko po spełnieniu jednej z ustawowych przesłanek. Należą do nich:

  • upływ terminu ważności dowodu osobistego;
  • zmiana danych zawartych w dowodzie osobistym;
  • zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza;
  • utrata/ uszkodzenie dokumentu (w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza);
  • przekazanie do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

 

Żródło: http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title,Nowe-dowody-osobiste-Znika-adres-ale-obowiazek-meldunkowy-zostaje,wid,17266330,wiadomosc.html?ticaid=1145c4
DODAJ KOMENTARZ
PODAJ WYNIK: 24+5

Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.

Zobacz wszystkie wiadomości →