Dziś imieniny obchodzi: Małgorzata, Wiktor
17 października 2019
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce coraz bliżej. Będzie oferta z Francji
Dodano: 13 marca 2015 Wyświetlono: 706 razy 0 Komentarzy

Polska czeka na atrakcyjną francuską ofertę na budowę nad Wisłą pierwszej elektrowni atomowej. Tak zapowiada wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Szef francuskiego rządu zapewnia, że taka zostanie przedstawiona.

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała, że w drugiej połowie roku chce ogłosić przetarg na partnera strategicznego budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Minister gospodarki Janusz Piechociński liczy, że Francja będzie zabiegała o możliwość budowy atomu w Polsce.

Manuel Valls zachwalał doświadczenie francuskich koncernów energetycznych. - Przemysł jądrowy we Francji nie przeżywa trudności, jest w doskonałym stanie. Musimy razem zdobywać nowe rynki. Doskonałym przykładem jest zdobywanie przez nas kontraktów w Chinach i Wielkiej Brytanii - podkreślił.

- Oczywiście naszym przyjaciołom z Polski złożymy jak najlepszą ofertę - zapewniał premier Francji. Zadeklarował też, że prócz wiedzy i doświadczenia Francja może zapewnić część finansowania inwestycji.

Data wybudowania elektrowni była już kilkukrotnie przesuwana przez polski rząd. Ostatnio wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik deklarował, że badania środowiskowe dla wyboru lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej zakończą się najprawdopodobniej w 2017 roku, a sama elektrownia ma być gotowa w 2027 roku.

Francja jest jednym z głównych partnerów gospodarczych Polski, a w 2014 r. wymiana handlowa miedzy obu krajami wyniosła ponad 15,3 mld euro.

Polski eksport do Francji w 2014 r. wyniósł ok. 9,1 mld euro. To wzrost o 5,5 proc. wzroście w stosunku do roku 2013. Sprzedajemy do Francji głównie wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, a także produkty przemysłu chemicznego, informuje resort.

Z kolei import z Francji w minionym roku wyniósł blisko 6,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. Z Francji przywozimy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego. Kolejne miejsce zajęły wyroby metalurgiczne.

Na koniec 2013 r., skumulowana wartość francuskich inwestycji w Polsce wyniosła 19,1 mld euro, co plasowało ten kraj na trzecim miejscu wśród zagranicznych inwestorów pod względem wartości dokonanych projektów.

Żródło: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energetyka-atomowa-polska-czeka-na-dobra,106,0,1734250.html
DODAJ KOMENTARZ
PODAJ WYNIK: 20+5

Zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie masz jeszcze konta. Możesz dodać komentarz jako gość.

Zobacz wszystkie wiadomości →